Jak powstają sadzonki

Na koniec sezonu zdrowe i dobrze zdrewniałe łozy poddaje się selekcji, a następnie przycina na odpowiednią długość, segreguje według odmian i wiąże w pęczki.

 

Przez okres zimy zabezpieczone w chłodni, w której wnętrzu panuje temperatura w granicach od -1°C do +2°C.

Sadzonki gołokorzeniowe

Wzrost sadzonek na czarnej folii:

Wygląd sadzonek po "wykopkach":

Wstępnie ukorzenione sadzonki jednoroczne, przed wysadzeniem do wysokich, dwulitrowych doniczek - 25 marzec.

 

Wczesną wiosną po wstępnym ukorzenieniu łozy, rośliny wysadzane są
do dwulitrowych doniczek (najczęściej wysokich), które umieszcza się w tunelu foliowym, gdzie rosną do połowy maja, po czym zostają rozesłane do klientów jako sadzonki jednoroczne.

Sadzonki gołokorzenne powstają z ukorzenionej w pierwszej połowie maja łozy, która po 15 maja zostaje wysadzona do gruntu, na czarną folię, gdzie wzrastają przez cały sezon wegetacyjny.

Jesienią po wystąpieniu przymrozków, które powodują, że sadzonki w naturalny sposób przechodzą w stan uśpienia zimowego, wyorywuje się je, a następnie weryfikuje i segreguje.
Część jest sprzedawana jako sadzonki z gołym korzeniem, a część umieszcza się w chłodni gdzie przebywają do marca.
Na początku marca ( w zależności od warunków na dworze), sadzonki zostają wysadzone do 2 litrowych doniczek (najczęściej kwadratowych) w świeże, odpowiednio skomponowane podłoże. 
Następnie sadzonki umieszcza się w tunelu foliowym, w którym następuje wzrost części nadziemnej (zielonych przyrostów) i rozwój korzeni, które mają czas na przerośnięcie bryły korzeniowej. Po czym, od 4 maja są rozsyłane do klientów jako sadzonki dwuletnie.

Także nasze sadzonki dwuletnie, to już porządny krzew, który po całym roku wzrastania w gruncie - w szkółce - w następnym roku zostaje umieszczony w doniczce w celu umożliwienia transportu i wysadzania na miejsce stałe przez cały okres wegetacyjny.

Jak widać na załączonych zdjęciach, oferujemy sadzonki wysokiej jakości o bardzo solidnej budowie i zdrowych dorodnych korzeniach, co jest podstawą prawidłowego i szybkiego rozwoju rośliny.
Gruba łoza zapewnia duży zapas "starego drewna" a co za tym idzie i treści pokarmowych niezbędnych na początku wzrostu oraz to, że gruba łoza gwarantuje dorodne i zdrowe oczka, z których rosną grube i dobrze wykształcone roczne przyrosty.

Sadzonki mają średnio (w zależności od odmiany) 20 - 35cm długości pnia plus długość młodej latorośli. Taka sytuacja umożliwia głębokie umiejscowienie korzeni (bez konieczności sadzenia w tzw. "misie"), co uchroni je przed przemarznięciem w bezśnieżne zimy i zapewni wilgoć w okresie suszy.

Produkujemy sadzonki tylko na własnych korzeniach. Szczepienie na podkładkach chroni  przed pasożytem  Filoksera (którego w Polsce nie ma), ale ma swoje minusy - chociażby fakt, że w przypadku zmarznięcia części nadziemnej (np. w nagłe silne listopadowe mrozy) sadzonka jest do wyrzucenia, gdyż na pewno zmarznie miejsce szczepienia. W przypadku własnych korzeni na pewno coś od korzenia wypuści i szybko zastąpi to co zmarzło. Oprócz tego, coraz częściej słychać opinie różnych hodowców, że szczególnie w przypadku odmian deserowych, krzewy na własnych korzeniach dają bardziej dorodne i smaczniejsze owoce.

...a teraz już tylko pakowanie i w drogę :)

Winogronami byłem zafascynowany od dziecka.
Nikt nie wiedział (również i ja sam)
skąd mi się wzięło to zainteresowanie...