Terminarz prac w winnicy
- Przed odkryciem wysianie nawozów mineralnych (Complex (Yara Mila), SIARCZAN POTASU) lub organicznych (w bruzdy powstałe przy okrywaniu na zimę).
- Po odkryciu, jak wzrosną temperatury (bo inaczej nie zadziała, gdyż wszystko co ma być zgładzone jeszcze "śpi") oprysk siarkolem (Siarkol Extra 80WP - roztwór 2-3% tj. 20-30g/l wody) - ale zanim pękną pąki. Po 1 dniu MIEDZIAN roztwór 3% i po 2 dniach AMISTAR - na czarną plamistość.
- Następnie jeszcze przed pękaniem pąków, ale jak już obudzą się przędziorki KONIECZNY OPRYSK OLEJAMI na przędziorki. Polecane środki: Paroil, Promanal, Treol, Catane.
- W maju jak przyrosty osiągną około 10 cm i pogoda spowoduje rozwój mączniaka rzekomego (zasada 10:10:24 - 10mm deszczu przy temperaturze 10*C przez 24h czyli w nocy) konieczny oprysk Ridomilem (patrz zwalczanie mączniaka rzekomego winorośli). Zabieg w zależności od pogody (ilości opadów) można powtórzyć po 14 dniach.
W tym samym czasie można rozsypać saletrę wapniową - dodatkowy azot na start i uzupełnienie wapnia w glebie.
- W pierwszej połowie maja koniecznie usuwamy korzenie podpowierzchniowe- czytaj więcej: Usuwajmy korzenie podpowierzchniowe
- Jeszcze przed kwitnieniem można wdrożyć dokarmianie dolistne (Ekolist, Florovit, Mikrovit) lub rozpuszczalne nawozy z mikro i makroelementami np. Kristalon - kolor uzależniony od pory stosowania. Z zasady zabiegi dolistne stosuje się dla krzewów słabo rosnących lub gdy zbyt późno zastosowaliśmy nawozy doglebowe i mogłyby być jeszcze nie osiągalne dla roślin. Zabiegi najczęściej powtarza się co 2 tygodnie, jednak nie dłużej niż do połowy lipca.
- Przed kwitnieniem ochrona chemiczna przeciw mączniakowi rzekomemu - RIDOMIL GOLD lub AMISTAR 250 SC (wgłębne), ewentualnie kontaktowe ale bardzo skuteczne Delan Pro lub Kaptan 50WP.
Przeciw mączniakowi prawdziwemu - TOPAS 100 EC (wgłębny) lub kontaktowy ale bardzo skuteczny SIARKOL EXTRA 80 WP (stężenie 0.25 - 0,3%) skutecznymimi środkami są również NIMROD 250EC lub DOMARK 100EC (systemiczny).
Przeciw szarej pleśni (bezpośrednio przed kwitnieniem): Topsin M500 SC ( dodatkowo zabezpiecza przed mączniakiem prawdziwym) lub SWITCH 62,5WG - (zapobiega zakażeniu wtórnemu czyli zagnieżdżeniu się patogenów na dnie kielicha kwiatowego) lub układowy Signum 33WG lub bardzo dobry TELDOR 500 SC (karencja 1 dzień)
- W okresie poprzedzającym kwitnienie i po zawiązaniu owoców (nie bezpośrednio przed i w czasie kwitnienia - wspomagać winorośle nawozami azotowymi - doglebowo (saletra wapniowa) lub dolistnie.
UWAGA! W czasie kwitnienia i bezpośrednio przed wstrzymujemy nawożenie azotowe - nadmiar azotu w okresie kwitnienia utrudnia zawiązywanie się owoców.
- Od pierwszego tygodnia przed kwitnieniem do dwóch tygodni po, można wyłamać pasierby przy latorośli i nie powinny wybić oczka zimowe. Następne pasierby usuwać za drugim liściem a pasierby bis(pasierb na pasierbie) za pierwszym.
- W połowie czerwca zacząć rozstawiać pułapki na osy - matki (im więcej unieszkodliwionych matek - tym mniej gniazd w okolicy).
- W połowie sierpnia (po ogłowieniu latorośli) rozpocząć opryski SIARCZANEM POTASU (K2SO4 w formie krystalicznej - nie granulowanej - bo krystaliczna lepiej rozpuszcza się w wodzie) na lepsze drewnienie łozy (roztwór 1% czyli 10g/1l wody - 2-3 oprysków w odstępach 10-14dni w zależności od jakości drewnienia). Rozpuszczonym w wodzie siarczanem potasu można również podlać krzewy w czasie rozwoju jagód - wspomaga rozwój cukru w owocach.
Dobrym środkiem (krystalicznym) wieloskładnikowym z dużą zawartością potasu ale i innych mikro i makro elementów jest Kristalon Pomarańczowy (6-12-36+3MgO+mikro)
- Od połowy sierpnia kontrolować dojrzewanie deserówek i odnotowywać dane za bieżący rok oraz zacząć systematycznie sprawdzać zawartość cukru w odmianach winiarskich.
- Zbiory i przetwarzanie owoców
- Od listopada można powoli przystępować do zabezpieczania krzewów na zimę - na razie cięcie zgrubne (żeby zredukować ilość przykrywanej łozy) oraz zdjęcie z podpór i położenie na ziemi (przymocować do powierzchni za pomocą "śledzi" zrobionych z drutu).
- Gdy w prognozach pogody zapowiadają zbliżającą się zimę przysypać krzewy ziemią i czekać do wiosny.
Winogronami byłem zafascynowany od dziecka.
Nikt nie wiedział (również i ja sam)
skąd mi się wzięło to zainteresowanie...