Winnica Przybyłówka - Bierzgłowo Winnica Przybyłówka - Bierzgłowo
Winnica Przybyłówka - Bierzgłowo Winnica Przybyłówka - Bierzgłowo
Winnica Przybyłówka - Bierzgłowo Winnica Przybyłówka - Bierzgłowo
poniedziałek, 18 lutego 2019 r. 49 dzień roku
Zobacz lokalizację na mapie  Winnica na Facebook
Winnica Przybyłówka - paszportowanie roślin
Winnica Przybyłówka - zamówienie sadzonek winorośli
Wyszukiwarka

  Wizyt:
Newsletter
Chcesz być na bieżąco ze zmianami w serwisie?
Zapisz się do darmowego newslettera. W każdej chwili możesz z niego zrezygnować.
Wiadomości » Aktualności
Uprawa winorośli w donicach
Poniedziałek, 09 lipca 2012 (13:56:42)
Mało znanym sposobem jest uprawa winorośli w donicach wewnątrz pomieszczeń lub na balkonie. Winorośla takie rosną i owocują nie gorzej niż w uprawie gruntowej na wolnym powietrzu lub w tunelach foliowych...

Naczynie z posadzoną w nim winoroślą trzymamy w mieszkaniu przy oknie od południowej strony lub na balkonie. Można też wykorzystać oszklone werandy lub ogrody zimowe - najlepiej żeby były usytuowane od południowej lub południowo-zachodniej strony. Do uprawy w doniczkach wybieramy odmianę deserową o wysokich walorach smakowych.

Ukorzenioną sadzonkę np. doniczkową (w sprzedaży najczęściej są w 1 litrowych pojemnikach), wraz z bryłą ziemi przesadzamy do nieco większej doniczki np. 2 litrowej. Podczas wegetacji - gdy korzenie wypełnią powierzchnię doniczki - sadzonkę przesadzamy znowu do nieco większego pojemnika. Powinniśmy otrzymać jeden silny pęd. Jesienią kiedy liście opadną, a pędy zdrewnieją, doniczkę wraz z sadzonką wynosimy do chłodnego pomieszczenia - najlepiej podziemnej piwnicy - gdzie temperatura wynosi nie więcej niż 6°C i nie mniej niż 0 lub niewiele poniżej (najlepiej w granicach 2-3°C).

Na początku marca naszą winorośl przycinamy na wysokości 7-10cm nad ziemią w doniczce (tuż nad oczkiem). Pozostawiamy to jedno oczko a poniższe oczka oślepiamy - będzie to zaczyn pod formę "Niskiej Głowy".

Następnie  przenosimy do ciepłego pomieszczenia i przesadzamy do dużej donicy lub drewnianej kadzi o średnicy około 40cm - wypełnionej żyzną ziemią z dodatkiem kompostu.

W naszym klimacie w marcu słońce potrafi już dobrze przygrzewać, a temperatury dochodzą do kilkunastu stopni w cieniu - w słońcu nawet do dwudziestu kilku. Można tą sytuację wykorzystać w uprawie na balkonie i chować krzew do pokoju tylko na noc.

Przy takiej uprawie na zadaszonym,  przytulnym balkonie, gdzie dzięki możliwości przenoszenia, krzew winorośli może rozpocząć wegetację w marcu bez obawy o przymrozki, owoce np. Arkadii, Cerkiewnych Dzwonów, Nero, Kar-Ma-Kod i innych o podobnej porze dojrzewania osiągają pełną dojrzałość już po połowie lipca!

Wydaje się, że najlepszą metodą  prowadzenia winorośli przy uprawie w donicach jest forma  Niskiej Głowy. Umożliwia ona "zapanowanie" nad krzewem oraz nie stwarza problemów z mocowaniem latorośli. Dla tej metody bardzo estetycznym (wręcz ozdobnym) rusztowaniem jest zastosowanie 3 palików z listewek, o długości 110-130cm, wbitych w ziemię w donicy i połączonych trzema okręgami z drutu. Jeden okrąg na wysokości 10 cm nad "Głową", drugi około 30 cm nad pierwszym i trzeci przy końcu palików - według własnego uznania. Latorośle podczepia się do okręgów (najlepiej prowadzić je wewnątrz) i ogławia nad górnym ostatnim okręgiem. Latorośle prowadzone w ten sposób wyglądają jak kwiaty wystające z wazonu.

Warto w tym momencie zastanowić się nad odmianą, która oprócz nieprzeciętnych walorów smakowych owoców będzie wybarwiała liście w kolorach jesieni i będzie nieprzeciętną ozdobą balkonu lub werandy.

Jak wspomniałem wcześniej wskazane jest aby krzew uprawiany w donicy prowadzony był w formie "Niskiej Głowy". Pamiętamy, że na początku marca (można już w lutym) przycięliśmy nasz zeszłoroczny pęd na wysokości 7-10cm nad ziemią  - tuż nad zdrowym, dorodnym oczkiem, a poniższe oślepiliśmy. Takie cięcie spowoduje, że z owego oczka oprócz pąka głównego rozwiną się także pąki zapasowe i w ten sposób z jednego miejsca wyrosną nam trzy łozy. W kolejnych latach tniemy w sposób pokazany np. TUTAJ...

Podczas wegetacji krzew pielęgnujemy podobnie jak w uprawie gruntowej. Usuwamy zbyteczne pędy i pasierby, uszczykujemy pędy owocujące itp.

W pierwszym roku owocowania nie obciążamy zbytnio krzewu - pozostawiamy 3-6 kwiatostanów. W latach następnych obciążenie krzewu owocowaniem uzależniamy od siły jego rozwoju oraz od rozmiarów doniczki, w której rośnie. W następnych latach, co roku odnawiamy wierzchnią warstwę ziemi zastępując ją kompostem.

Ziemię nawozimy nawozami mineralnymi rozpuszczonymi w wodzie lub dostępnymi w sprzedaży wszelkiego rodzaju naturalnymi środkami biohumusowymi. Dodatkowo krzew możemy wspomóc dozując nawozy dolistne typu Ekolist itp.

W pełni owocowania krzewy uprawiane w doniczkach można obciążyć - w zależności od odmiany i wielkości owoców 8 - 10 gronami.

Winnica Przybyłówka wychodząc naprzeciw ogromnemu zapotrzebowaniu w tej dziedzinie przygotowuje ofertę w postaci nasadzeń w dużych donicach - różnych odmian - z zasady deserowych. W tej chwili sadzonki przesadzane są do co raz to większych doniczek, żeby na wiosnę 2013 roku były gotowe do sprzedaży.

Mamy nadzieję, że naszą ofertą i pomocą w uprawie spowodujemy iż ludzie, którzy do tej pory nie mięli możliwości uprawy i pielęgnacji ogródka, będą mogli się spełnić hodując w doniczce tak szlachetną roślinę poświęcając jej tyle samo czasu co doniczkowym kwiatom, które przecież nie owocują.

Dodatkową radością niech będzie fakt iż uprawa winorośli w doniczce gwarantuje kilka kilogramów owoców - najwyższej jakości - w czasie gdy w sklepach ich cena nie rzadko przekracza 10zł/kg.
Cofnij Drukuj
Komentarze [1]
Aby uniemożliwić używanie formularza przez różne roboty internetowe wpisz wynik poniższego działania w puste pole po znaku = *
5 + 5 =
   

zbyszek • *******@op.pl
IP: 83.27.165.XXX • Data: Wtorek, 18 czerwca 2013 (22:46:18)
Właśnie zrobiłem dwie donice 30 litrowe z trzema patykami z trzciny z trzema kółkami z drutu 3mm ,wysokość ok.120cm.Posadziłem dwie dwuletnie winorośle Arkadię krótkopędową i Viktorię 5.czekam na efekty. .Będą rosły na tarasie w pełnym słońcu o wystawie południowo-zachodniej.