Winnica Przybyłówka - Bierzgłowo Winnica Przybyłówka - Bierzgłowo
Winnica Przybyłówka - Bierzgłowo Winnica Przybyłówka - Bierzgłowo
Winnica Przybyłówka - Bierzgłowo Winnica Przybyłówka - Bierzgłowo
poniedziałek, 18 lutego 2019 r. 49 dzień roku
Zobacz lokalizację na mapie  Winnica na Facebook
Winnica Przybyłówka - paszportowanie roślin
Winnica Przybyłówka - zamówienie sadzonek winorośli
Wyszukiwarka

  Wizyt:
Newsletter
Chcesz być na bieżąco ze zmianami w serwisie?
Zapisz się do darmowego newslettera. W każdej chwili możesz z niego zrezygnować.
Odmiany deserowe jasne
Wostorg Idealnyj
Sobota, 24 marca 2012 (22:10:48) - data aktualizacji: Środa, 31 stycznia 2018 (22:07:35)
Wostorg  - atrakcyjna odmiana deserowa o wczesnej porze dojrzewania i efektownych  owocach.

Wg Instytutu im. Potapenko: "Wostorg jest najbardziej popularną odmianą deserową w Rosji i na Ukrainie i dlatego wszystkie odmiany deserowe oceniane są w stosunku do tej odmiany. Jest to więc odmiana wskaźnikowa dla odmian deserowych.  Wostorg w Rosji zaliczany jest do odmian o najwcześniej porze dojrzewania".

W Polsce odmiana ta jest uprawiana dopiero od kilku lat ale ze względu na wielkość i smak owoców ma całą rzeszę zwolenników. Jest wiele klonów tej odmiany.


Klon Idealnyj
  - odmiana bardzo plenna o dużych i bardzo dużych gronach (średnia masa grona to 900-1200g, ale pojedyncze dochodzą do 1,5 kg). Ważne dla tej odmiany, aby w pierwszych trzech latach uprawy krzewów w ogóle nie obciążać owocowaniem - pozwoli to na prawidłowy rozwój umożliwiający "wykarmienie i podźwignięcie" tak dużych owoców.

Grona bardzo duże, stożkowe, średnio zwarte. Jagody duże, owalne, jasnozielone z rumieńcem od nasłonecznionej strony. Miąższ ścisły, chrupiący, soczysty bardzo przyjemny. Skórka niezbyt gruba zrośnięta z miąższem.

"Grona nadają się do spożycia przed osiągnięciem dojrzałości fizjologicznej - gdy cukry są na poziomie 16 brix to kwasy są ledwo wyczuwalne" (dane z witryny internetowej winogrona.org).

Przy deszczowej pogodzie w ostatniej fazie dojrzewania jagody mogą pękać, dlatego ważne jest aby systematycznie usuwać korzenie podpowierzchniowe.

Mrozoodporność na poziomie - 25°C.

Klon Idealnyj jest jednym z najlepszych zapylaczy dla odmiany Kiesza Stimuł, która ma kwiaty funkcjonalnie żeńskie i potrzebuje zapylacza.

Choroby
Odmiana nieco podatna na mączniaka prawdziwego w gorszych latach, ale odporna na mączniaka rzekomego i szarą pleśń.

Cięcie
Cięcie średnie łozy owocującej na 6-8 pąków (przy formie Guyot). Przy formach sznurowych zalecane cięcie czopków krótkie na 2-4 oczka. Plonuje nawet z dolnych pąków - może być cięta na 2 pąki np. forma niskiej głowy.

Dojrzewanie
W okolicach Torunia w gruncie dojrzewa prawie jednocześnie z Arkadią (w 2011r kilka dni po Arkadii) czyli po pierwszym tygodniu września.


Wostrog Idealnyj - Winnica Przybyłówka

Winnica Przybyłówka - Wostorg Idealnyj
Autor dokumentu: Piotr Przybył
Cofnij Drukuj