Winnica Przybyłówka - Bierzgłowo Winnica Przybyłówka - Bierzgłowo
Winnica Przybyłówka - Bierzgłowo Winnica Przybyłówka - Bierzgłowo
Winnica Przybyłówka - Bierzgłowo Winnica Przybyłówka - Bierzgłowo
czwartek, 17 stycznia 2019 r. 17 dzień roku
Zobacz lokalizację na mapie  Winnica na Facebook
Winnica Przybyłówka - paszportowanie roślin
Winnica Przybyłówka - zamówienie sadzonek winorośli
Wyszukiwarka

  Wizyt:
Newsletter
Chcesz być na bieżąco ze zmianami w serwisie?
Zapisz się do darmowego newslettera. W każdej chwili możesz z niego zrezygnować.
O Winnicy
Winnica Przybyłówka
Piątek, 23 marca 2012 (18:03:33) - data aktualizacji: Piątek, 23 marca 2012 (18:25:29)
Winnica PRZYBYŁÓWKA znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim, w miejscowości Bierzgłowo oddalonej około 20 km od Torunia w kierunku Bydgoszczy.

Założona na jesieni 2007r.ma powierzchnię około 0,25 ha. Umiejscowiona na wzniesieniu (kilkanaście metrów ponad otaczający teren), o niewielkim, około 10% skłonie w kierunku południowym.
 
Winnica Przybyłówka - Piotr Przybył - Bierzgłowo

Gleba jest u nas ciemna, ale dość zwięzła (klasa IIIa i IIIb) i na głębokości 60 - 80 cm zaczyna się warstwa gliniasta, skąd inąd gwarantująca zabezpieczenie w wilgoć w przypadku suszy. Wiadomo, że ciężkie gleby powodują, że winogrona później rozpoczynają wegetację i dłużej trwa proces drewnienia łozy, ale nie zauważyliśmy aby u nas były jakieś problemy z drewnieniem, więc nie jest chyba aż taka ciężka. Za to opóźnienie wegetacji jest w obecnej sytuacji pogodowej co raz bardziej pożądane, gdy wiosną, w maju rok w rok mamy kilkustopniowe mrozy (w roku 2011 mięliśmy -10 stopni), a jesień jest piękna i ciepła prawie do listopada.

Po tegorocznym doświadczeniu, kiedy po wiosennych mrozach praktycznie zostałem bez owocu, postanowiłem, że więcej nie będę ryzykował i zacznę na zimę przykrywać krzewy ziemią. Odkrywać zaś będę ze świadomym opóźnieniem, bo wolę aby "moje skarby" rozpoczęły wegetację około 1,5 tygodnia później i były niż ryzykować i się zawieść.

Winnica Przybyłówka - Piotr Przybył - Bierzgłowo

W naszej winnicy uprawiamy łącznie 70 gatunków winogron, w większości deserowych wielkoowocowych, z których część, już sprawdzona do panujących warunków - na owoc do handlu, a część jako materiał doświadczalny, w celu ustalenia ich przydatności do panujących tutaj warunków. Te, które przejdą testy pozytywnie posłużą do rozszerzenia naszej oferty, a z tych, które się nie sprawdzą zrezygnujemy. Wszystkie odmiany uprawiamy na otwartym powietrzu.
 
Winnica Przybyłówka - Piotr Przybył - BierzgłowoUprawiamy również odmiany przerobowe na wina. W tej kwestii cały czas  zdobywamy i rozwijamy swoje doświadczenie. Mamy zamiar rozszerzyć  areał winnicy o odmiany przerobowe, które najlepiej sprawdziły się na  naszym   terenie.  Praktykę w produkcji   wina   mamy   niewielką,    powiedziałbym nawet amatorską ale każdy kiedyś zaczynał. Jesteśmy w o  tyle dobrej sytuacji, że mamy się od kogo uczyć u nas w kraju, bo profesja winiarska wśród bardziej doświadczonych kolegów z branży rozwija się bardzo dynamicznie i ma nie złe wyniki - sądząc po osiągnięciach na degustacjach i konkursach.
 Nasza Przybyłówka jest dość daleko wysunięta w kierunku północy Polski, tak  więc nasze doświadczenia, które skrzętnie notujemy, będą zapewne bardzo pomocne innym hodowcom.
Odmiany, które posiadamy w znacznej większości są wczesne i bardzo wczesne. Sadzonki nabyliśmy od Pana Ryszarda Piątka z Zawady k. Olkusza i Pana Romana Myśliwca z Winnicy Golesz w Jaśle.


Zapraszamy wszystkich zainteresowanych i zarażonych bakcylem winorośli i winiarstwa do odwiedzenia naszej winnicy. Oprócz winnicy posiadamy spory (ok.2500 m kw.) staw i  4 ha łąk, na których już niedługo będą pasły się konie Huculskie i Alpaki, więc w przyszłości zamierzamy rozszerzyć działalność o enoturystykę.

Od roku 2012 rozpoczęliśmy sprzedaż sadzonek własnej produkcji w wersji doniczkowej - do posadzenia przez cały rok i w wersji kopanej - goło korzeniowej, również wysyłkową.

Zapraszamy do odwiedzenia Winnicy Przybyłówka
Dorota i Piotr Przybył
Autor dokumentu: Piotr Przybył
Cofnij Drukuj